Uzmanlar Açıkladı Bu Besinler İştah Kesiyor

1737 defa okundu kategorisinde, 19 Ağu 2017 - 21:49 tarihinde yayınlandı
Uzmanlar Açıkladı Bu Besinler İştah Kesiyor

Kilo vermek isteyen insanların vazgeçemediği en büyük şey beslenmedir. Elbette insanların beslenme alışkanlığını değiştirmesi ve yediği yemek miktarını azaltması oldukça zor ve zahmet gerektiren bir iştir. Ancak bunu başarmak için iştah kesici besinlerin tüketimine özen gösterebilir ve yediğiniz besin miktarını azaltabilirsiniz. Bu açıdan uzmanlar tarafından iştah kesmede etkisi kanıtlanmış birçok besin vardır.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Kilo vermek isteyen insanlara yeşil yapraklı sebzeler sürekli önerilir. Birçok diyet programının içerisinde yeşil yapraklı sebzeleri görebiliriz. Bunun temel nedeni bu sebzelerin ciddi şekilde iştah kapatmasıdır. Bu sebzeler bol miktarda besin lifi içerdiği için uzun süre tok kalmanıza neden olur. Bu sebzeler kalori olarak da oldukça düşüktür. Bu açıdan gün içinde bol bol yeşil yapraklı sebze tüketebilirsiniz.

Elma

Diyet programlarında adını sıkça duyduğumuz besinlerden birisi de elmadır. Elmanın içerisinde yer alan lifler ve ‘pektin’ adı verilen madde önemli bir iştah kapatıcıdır. Uzmanlar elmayı özellikle ara öğün olarak tüketmenizi öneriyor. Bu sayede hem tokluk hissi yaratabilir hem de almanız gereken besin miktarını alabilirsiniz. Bunun yanı sıra elma glikozu düzenlediği için insana daha fazla enerji veriyor. Elma bu özelliği ile birlikte özellikle sporcu kişilere çokça tavsiye ediliyor. Spor salonlarında çokça vakit geçiren kişilerin ara öğünlerde mutlaka elma tüketmesi gerekiyor.

Yulaf Ezmesi

Sporla uğraşanlara ve zayıflamaya çalışanlara en sık önerilen besinlerden birisi de yulaf ezmesidir. Yulaf ezmesi hem besin değeri açısından çok zengindir hem de vücudun tok kalmasını sağlar. Bu sayede hem almanız gereken besinleri alabilir hem de tokluk hissi yaratabilirsiniz. Özellikle öğün haricinde karnınız acıktıysa bir kâse yulaf ezmesi tüketin. Bu sizin bir sonraki öğüne kadar tok kalmanıza yardımcı olacaktır.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
2017 yılında ilk yazısını sitemizde yayınlayarak kariyerine başlayan yazarımız. Aslen serbest muhasebeci ve bankacıdır. 2 çocuğa sahip olan yazar ilgili olduğu konuları ve gündem haberlerini kaleme almaktan ve özgürce yansıtmaktan çekinmiyor.