Gaz (Boğaz) Kelebeği Nedir

256 defa okundu kategorisinde, 29 Nis 2020 - 20:28 tarihinde yayınlandı
Gaz (Boğaz) Kelebeği Nedir

 

Boğaz kelebeği olarak ta bilinen gaz kelebeği motora verilen hava miktarını ayarlayan motor parçasıdır. Bu nedenle yanma kalitesini etkileyen en önemli ekipmandır. Tel ile veya elektronik olarak hareket ettirilen gaz kelebeği motora hava girişini sağlar. Gaz pedalına bastıkça gaz kelebeği açılır. Boğaz kelebeği açıldıkça motora giren hava miktarı artar dolayısıyla yakıt miktarı da artacağından dolayı motorun devri yükselir. Ayağımızı gaz pedalından çekince gaz kelebeği kapanarak motor rolanti devrine döner. Bu rolanti devrini ayarlayan gaz telli gaz kelebeklerinde rolanti motorudur. Elektrik kontrollü gaz kelebeklerinde ise rolanti motoruna ihtiyaç duyulmaz. Rolanti ayarını gaz kelebeği kendisi yapar. Bu paragraftan da anlaşılacağı gibi gaz kelebekleri tahrik yöntemine göre ikiye ayrılmaktadır. Bunlar gaz teli ile tahrik ve elektrik ile tahrik olmak üzere iki çeşittir.

Gaz Telli Mekanik Gaz Kelebeği Nedir ve Nasıl Çalışır ve Arızası Nasıl Anlaşılır?

Gaz telli mekanik gaz kelebeği tel ile gaz pedalına bağlı olması sebebiyle mekanik ismini almıştır. Gaz pedalına bastığınızda tel hareket ederek gaz kelebeği klepesini açar. Gaz kelebeğindeki bu açılma motora giren hava miktarını arttıracaktır. Boğaz kelebeği konum sensörü açıklık miktarını motor kontrol ünitesine yani ECU’ya bildirir ve bu sinyale göre ECU yakıt miktarını ayarlayarak motorun devrini yükseltir. Gaz pedalından ayağınızı çektiğiniz anda boğaz kelebeği kapanacak ve hava geçişini engelleyecektir. Bu esnada motorun rolantide çalışması için bir miktar hava gerekmektedir. Bu rolantideki havayı mekanik kelebeklerde rolanti motoru sağlamaktadır.

     Gaz telli gaz kelebekleri mekanik olarak gaz pedalına bir tel yardımı ile bağlanırlar. Bu nedenle arıza yapmaları çok sık rastlanan bir durum değildir. Bozulmaktan ziyade gaz telli gaz kelebekleri kirlilikten dolayı kalibrasyonları bozulmaktadır. Aynı sıkıntı elektronik gaz kelebeklerinde de meydana gelebilmektedir. Gaz kelebeği arızası belirtileri;
-Motorun geç veya zor çalışması,
-Rolantide dalgalanma,
-Devirlenirken motorda tekleme ve
-İleriki aşamada motor stop etmeye başlar.

Bu gibi durumlarda mutlaka aracını Mitsubishi binek servislerine göstermenizde fayda vardır.

Elektronik Gaz Kelebeği Nedir ve Nasıl Çalışır Arızası Nasıl Anlaşılır?

Rolanti ayarını aracın elektronik kontrol ünitesinden gelen komutla çalışan elektrik motoru yapar. Bu tip gaz kelebekleri son teknoloji olup, tamamen elektronik olarak çalışır ve gaz teli bulunmaz. Boğaz kelebeğine bağlı olan elektrik motoru gelen komutlar ile gaz kelebeğinin açıklığını ayarlar ve gaz pedalına basılmadığı takdirde motorun rolanti hızında kalması sağlanır. Kısaca özetlemek gerekirse gaz pedalından ayağınızı çekseniz dahil motor kontrol ünitesi yolladığı komut ile gaz kelebeğini bir miktar açık bıraktırır. Gaz kelebeğinin açık kalmasını sağlayan ise gaz kelebeğini kontrol eden elektrik motorudur.

     Elektronik gaz kelebeği arızalandığında ilk olarak gösterge paneline arıza lambası ikazı gelir. Motor çalışmaya devam eder fakat gaz pedalına tepki vermez. Arabayı hareket ettirebileceğiniz kadar bir açıklığa sahip olur ve kendini kapatmaz. Bu sayede arabanızı güvenli bir yere çekmenizi kolaylaştırır. Boğaz kelebeği dışarıdan müdahale edilmediği sürece kolay kolay arızalanmazlar. Bu nedenle daha önce bir bakım yapıldıysa ve bu bakım o bölgedeyse kablo bağlantılarının zarar görmüş olabileceğini göz ardı etmeyiniz. Yaptırdığınız bakımları iyi bir ustaya yaptırmak soket bağlantılarının hasar görmesini engelleyecektir. Özellikle yeni nesil araçların soketlerinden bir haber olan ustalarımız soketleri kırabiliyorlar. Kırılan soketlerde çoğu arızanın sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Bu gibi durumlarda mutlaka araçlarınızı İstanbuldaki yetkili mitsubishi oto servislerinde ve Mitsubishi Güneri Motors’un uzman ekibine başvurarak en kaliteli ve doğru hizmeti almanızda fayda vardır.

Elektronik gaz kelebeği arızasından sonra yenisi ile değişim yapılırsa adaptasyon işlemi yapılması gerekmektedir. Motora uyumlu olabilmesi için motor kontrol ünitesinin yeni gaz kelebeğinin açıklık miktarlarını bilmesi gerekmektedir. Bu nedenle boğaz kelebeği adaptasyonu gerekir.

Daha fazla bilgi ve tecrübelerden faydalanmak istiyorsanız 7/24 ulaşıp hizmet alabileceğiniz Mitsubishi yetkili oto servisi Güneri Motors ile iletişime geçebilir ve aracınızı güvenle emanet edebilirsiniz. İletişim için www.gunerimotors.com.tr veya irtibat numaraları 0(216)3970028 – 05076503964 üzerinden anında ulaşabilirsiniz…

 

Sosyal medya hesaplar:

 

 

Haber Editörü : Tüm Yazıları