Devlet Su İşleri’nden Hasankeyf İddialarına Yalanlama Geldi

820 defa okundu kategorisinde, 19 Ağu 2017 - 18:15 tarihinde yayınlandı
Devlet Su İşleri’nden Hasankeyf İddialarına Yalanlama Geldi

Devlet Su İşleri Müdürlüğü’nden sosyal medyada son zamanlarda Hasankeyf ile ilgili ortaya atılan iddiaların gerçeği yansıtmadığına dair açıklama geldi.

Bu konuda Devlet Su İşleri (DSİ) yazılı açıklama yaptı. Bu açıklamasında, sosyal medyada sık sık Hasankeyf’te yapılan çalışmalarda 12.000 yıllık tarihi dokuya zarar verildiğinin yazıldığını belirtti.

Uzun Süreli Kalkınma Hedefleniyor

DSİ, Ilısu Barajı ve HES Projesi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde uzun süreli kalkınma planlandığını, Hasankeyf planlarının da bu proje içinde önemli yer tuttuğunu söyledi. Diyarbakır, Siirt, Mardin, Batman ve Şırnak illeriyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tümünün kalkınması için Ilısu Barajı’nın katkı sunacağı, barajın inşaatında büyük ilerleme elde edilip su tutma çalışmalarına geçildiği belirtildi.

Hasankeyf’te Patlayıcı Kullanılmıyor

Hasankeyf antik kentindeki çalışmalara değinilen açıklamada, düşme ihtimali olan kayalara kontrollü müdahale edildiği, sanıldığı gibi bu çalışmalar sırasında patlayıcı madde kullanılmadığı, bu kayaların düşürülmesi sırasında bir kişinin yaşanan kaza sırasında öldüğü ve bu yüzden çalışmaların daha da özenle yürütüldüğü belirtildi.

Ayrıca Hasankeyf’teki su tutma işleminin ardından Yukarı Hasankeyf bölgesinin altındaki mağaralarda su ile temas sonrası erime yaşanırsa bu mağaraların doldurulması, Küçük Saray’ın güçlendirilip Yukarı Hasankeyf bölgesinin turizme açılmasının sağlanacağı da belirtildi. Ilısu Barajı ve HES Projesi ile tarihi eserlerin ortaya çıkarılıp bölgenin turizm cenneti haline getirileceği de açıklama içinde yer aldı.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
1975 doğumlu yazar, Gazetecilik üzerine lisansını America Texas Univercity 'de yapmış ve aynı üniversitede yüksek lisans bitirmiştir. Mesleki hayatı 1998 yılı itibari ile Londra'da başlayan kıymetli yazarımız, yükselen kariyeri ve ülke sevgisi sebebiyle yazarlığına haberci365'te devam etmektedir.