Denizli’de 8.600 Senelik Kalıntı Bulundu

698 defa okundu kategorisinde, 19 Ağu 2017 - 20:19 tarihinde yayınlandı
Denizli’de 8.600 Senelik Kalıntı Bulundu

Denizli’nin Çay ilçesine bağlı olan Ekşi Höyük bölümünde arkeolojik kazılar yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, bu bölümde meydana gelen kazıların oldukça önemli bulgularla beraber desteklendiği ve 2 senelik bir süreç içerisinde kazılara devam edildiği konusunda bilgiler basına verildi. Bu kazı çalışmasının heyeti içerisinde yer alan ve heyetin yardımcılığını üstlenen Fulya Dedeoğlu’nun açıklamalarına göre, bu bölgede 8 bin 600 senelik kalıntılara ulaşılmış ve bu kalıntılar içerisinde 5 ayrı kişiye ait olduğu bilinen insan kemiklerine rastlanmıştır. Bu kazı çalışmalarının bilim insanlarını oldukça heyecanlandırdığını belirten Fulya Dedeoğlu bu alandaki çalışmaların devam edeceğini belirtti. Çevre üniversitelerin akademisyenlerinden destek alan kazı çalışmaları Koç Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Nevşehir Üniversitesi, Trakya Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi öğretim üyelerinin katıldığı ve desteklediği alanda devam ediyor.

Belediye Başkanı Kazıya Destek Veriyor

Şehrin belediye başkanı Fethi Akcan’ın belirttiğine göre, belediye olarak bu kazı çalışmalarına 26 kişiden oluşan bir ekiple birlikte destek verdiğini ve bu çalışmaların insanlık tarihi adına önemli bulgular barındırdığını belirtmekte. Aynı ekibin Aşağıseyit bölgesinde yer alan bir arkeolojik kazı çalışmasına da destek verdiği yine belediye başkanın basına vermiş olduğu demeçte yer almış. Bu kazıların dünya çapında yankı uyandırdığını belirten belediye başkanı bu alanda vermiş oldukların hizmetin devamlılığı olacağını ve kazıya desteğinin süreceğini belirtti.

 

Haber Editörü : Tüm Yazıları
1992 doğumlu yazar, kariyerine ve editörlüğüne sitemizde başlamış. Tüm ekibin ve yoğun temponun sorumlusu ve moral şefi olmuştur.