Çölyak Hastalığı Nedir?

358 defa okundu , kategorisinde, 07 Ağu 2019 - 15:23 tarihinde yayınlandı
Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak Hastalığı, gün geçtikçe görülme sayısı artan bir hastalık türü. Bu hastalığa sahip insanlar; buğday ve çavdar gibi tahıllarda mevcut olan gluten adlı maddeye karşı bir reaksiyon gösteriyorlar. Hastalık özellikle hastaların ilk yaşını doldurduktan sonra ek gıdaya geçilmesinden ve bu maddelerin tüketilmeye başlamasından sonra açığa çıkar.

Hastalığın ortaya çıkışı vücudun bağışıklık sistemi ile paralellik gösterir. Glutenden etkilenen vücut ince bağırsağın iltihaplanması ile tepki verir. Henüz nedeni tam bilinmeyen bu hastalığın belirtileri arasında ciltte döküntüler, vitamin eksiklikleri, depresyon, baş dönmesi, aft ve ses kısıklığı gibi pek çok şey bulunur.

Çölyak hastalığının vücuda etkisi

Normal bir insanın bağırsak mukozasında villus olarak adlandırılan çıkıntı şeklinde kıvrımlar bulunur. Bu kıvrımlar besinlerin emilimini arttırırlar. Böylece emilim gücü artan besinler kana daha hızlı ve kolay şekilde karışır. Çölyak hastalığı neden olduğu iltihaplanma ile villusların biçimini bozar ve onların yapısını düzleştirir. Hastalık sahibi insanlar vücuda yeteri kadar besin almış olsa bile emilim verimli olmadığı için gerekli beslenmeyi sağlayamamış olurlar.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
1989 yılında dünyaya gelen araştırmacı-gazeteci. 2010 yılında İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Mesleğe aynı yıl içerisinde yerel bir gazetede (egedesonsoz) muhabir olarak başlayan yazarımız şuan Türkiye'nin en büyük internet gazetesi olan haberci465'te yazarlık yapmaktadır.